Séria dronov DJI Mavic 2 Enterprise sa nedávno rozšírila o ďalší model – DJI Mavic 2 Enterprise Dual. Ide o veľmi kompaktný model dronu postavený na platforme Mavic 2, ktorý je však vybavený okrem štandardnej kamery aj termo kamerou od výrobcu Flir.

Vďaka svojej dobrej cene (od 2 899 €) je tento model ideálnym spoločníkom v rukách záchranných či policajných zložiek, poslúži pri pátracích akciách a veľmi dobre sa hodí aj na monitorovanie budov, pozemkov, inšpekciách a podobne. V tomto článku vám priblížime konkrétne a aktuálne dostupné modely série Enterprise, aby si ste si mohli vybrať ten správny model pre váš biznis a použitie v teréne.

Mavic 2 Enterprise (Zoom) vs. Mavic 2 Enterprise Dual

Na začiatok si upresníme, že v rámci série Mavic 2 Enterprise sú dostupné aktuálne len dva modely – Mavic 2 Enterprise (Zoom)Mavic 2 Enterprise Dual.

Tie sa potom delia na ďalšie dve varianty. Rozdiel medzi nimi je len v tom, aký ovládač nájdete priamo v balení.

  • Verzia s klasickým diaľkovým ovládačom bez zabudovaného displeja.
  • Verzia s diaľkovým ovládačom DJI Smart Controller, ktorý má zabudovaný displej

Spolu si tak môžete vybrať z týchto štyroch variánt:

Mavic 2 Enterprise (Zoom) disponuje 12 Mpx kamerou s podporou 4K rozlíšenia (30 fps) a tiež s optickým (2x) a digitálnym zoomom (3x).

Na druhej strane, Mavic 2 Enterprise Dual, ako už napovedá názov, disponuje dvoma kamerami – termálnym senzorom Flir a štandardnou 4K kamerou (30 fps), ktorá však nepodporuje zoom. Ak teda preferujete možnosť približovania, vhodnejšou možnosťou na inšpekcie bude verzia Mavic 2 Enterprise (Zoom). Ak plánujete používať termálnu kameru, v tom prípade je voľba jasná.

Rozdiel v ovládačoch

Najčastejšiu otázku, ktorú dostávame k týmto dronom je to, ktorý ovládač si vybrať. Klasický ovládač od DJI, ktorý sa dodáva aj v iným dronom ako je Mavic 2 Zoom alebo Pro podporuje novú technológiu OcuSync 2.0, vďaka ktorej je dolet dronu v EÚ možný na maximálne 5 km. Veľmi to však závisí od prostredia, v ktorom lietate.

Aby ste ho mohli používať, k tomuto ovládaču je však nutné pripojiť buď mobilný telefón alebo tablet s Androidom alebo iOS zariadenie (iPhone / iPad). Vo firemnom prostredí však takáto možnosť nemusí byť ideálna v prípade, že dron používa napríklad viacero pilotov. DJI preto prišlo s novým ovládačom – DJI Smart Controller.

Tento ovládač, ktorý si je možné zakúpiť aj zvlášť za 669 EUR podporuje tiež technológiu OcuSync 2.0 a má zabudovaný displej s vysokým jasom, ktorý sa pohodlne používa aj pri veľmi silnom svetle. Ovládač poháňa operačný systém Android. Jeho veľmi veľkou výhodou v porovnaní so štandardným ovládačom je to, že sa dá nabíjať aj počas používania.

V prípade, že potrebujete s dronom nárazovo nalietať počas jedného dňa viac hodín, nepotrebujete mať k dispozícii viacero ovládačov. Môžete si vziať napríklad powerbanku alebo iný externý zdroj elektrickej energie a cez USB-C kábel nabíjať ovládač aj počas jeho používania. Navyše, ovládač podporuje aj funkciu rýchleho nabíjania.

Problém ale môže nastať napríklad v prípade, že by ste chceli používať aplikáciu DJI GS PRO. Tá je, paradoxne, dostupná len pre zariadenia s iOS a na Smart Controlleri vám, žiaľ, nebude fungovať. V tom prípade je tak vhodnejšie si vybrať klasický ovládač a používať ho spolu s iPadom. Viac sa o ovládači DJI Smart Controller dočítate v tomto článku.

DJI predstavilo nový ovládač Smart Remote so zabudovaným displejom

Mavic 2 Enteprise Dual: Duálna kamera pre lepší obraz

Výhodou modelu Mavic 2 Enteprise Dual je, že disponuje hneď dvoma kamerami. Jedna zachytáva viditeľné spektrum a ide o štandardnú kameru. Druhá rádiometrická termálna kamera Flir zachytáva termo snímky. Práve spolupráca týchto dvoch kamier je v prípade Mavic 2 Enterprise Dual zaujímavá.

V prostredí aplikácie si totiž môžete prepínať medzi zobrazením Visible, IR a MSX. Prvá možnosť znamená, že sa spustí štandardná kamera dronu a vidíte tak štandardný obraz. V prípade výberu možnosť IR sa naopak spustí termokamera a na obrazovke sa zobrazí infračervené spektrum zachytané práve druhou kamerou.

Poteší to, že práve v treťom režime MSX sa skombinuje záber z termokamery a štandardnej kamery dronu a samotný obraz je tak aj napriek malému rozlíšeniu termokamery výrazne lepší najmä pri používaní na väčšiu vzdialenosť od objektov. Vtedy je možné lepšie rozpoznať obrysy jednotlivých predmetov, čo v teréne oceníte.

Nižšie sme si pripravili aj odpovede na najčastejšie otázky k týmto modelom. Veríme, že vám tento sprievodca pomohol zorientovať sa v daných modeloch a vyberiete si ten správny.

Časte otázky

Aký je rozdiel Medzi Mavic 2 a Mavic 2 Enterprise Dual?

Mavic 2 Enterprise je postavený na platforme Mavic 2. Je to univerzálne all-in-one riešenie pre použitie v priemysle. Je vybavený rozšíreným portom na pripojenie modulárneho príslušenstva DJI a je dodávaný so samo zahrievacou batériou, zabudovanou pamäťou 24 GB, systémom DJI AirSense na monitorovanie okolitých lietadiel a je kompatibilný s mobilnou aplikáciou DJI Pilot.

Má model Mavic 2 Enterprise Dual optický zoom?

Nie. Zoom má len verzia Mavic 2 Enterprise (Zoom).

 Je Mavic 2 Enterprise vodeodolný?

Nie. Neodporúčame vám let v daždi.

Aký je dolet / dosah signálu Mavic 2 Enterprise?

V EÚ je dolet 5 km (prostredie bez rušenia a prekážok).

Je Mavic 2 Enterprise schopný rozpoznať prekážky na ľavej a pravej strane?

Snímanie pre ľavý a pravý smer je k dispozícii iba pri režime statívu (Tripod). Pri lietaní v režime P a režime S venujte pozornosť okoliu.

Ako dlho sa nabíja štandardný diaľkový ovládač k Mavic 2 Enterprise?

Plné nabitie vyžaduje približne 2 hodiny a 15 minút (neplatí pre DJI Smart Controller).

Môžem používať batérie Mavic 2 Enterprise na sérii Mavic 2 a naopak?

Áno.

Môžem nabíjať batérie a diaľkové ovládače súčasne pomocou nabíjačky Mavic 2 Enterprise?

Áno.

Ako dlho trvá úplné nabitie batérie Mavic 2 Enterprise?

Približne 1,5 hodiny.

Ako môžem povoliť funkciu samovoľného zahrievania batérií?

Ak je vonkajšia teplota medzi -20° C a 6° C a kapacita batérie je vyššia ako 50 %, ak je batéria vypnutá, stlačte a podržte tlačidlo napájania z batérie na 5 sekúnd, aby sa umožnilo samovoľné zahriatie. Ak je batéria zapnutá a je osadená v drone, funkcia samovoľného zahrievania sa automaticky povolí.

Zníži sa výdrž batérie pri nesprávnom skladovaní?

Batérie dokážu automaticky riadiť úroveň nabitia batérie.

Aké aplikácie sú kompatibilné s Mavic 2 Enterprise?

Mavic 2 Enterprise je kompatibilný iba s mobilnou aplikáciou DJI Pilot.

Dodáva sa Mavic 2 Enterprise v kufríku?

Áno. Pri kúpe dronu sa model dodáva v odolnom kufríku od DJI(platí pre všetky verzie Mavic 2 Enterprise) .