Kedysi sa nám o plynulom obraze ako z filmu mohlo len snívať. Stabilizátory boli veľké, nemotorné a určené najmä pre zrkadlovky či profesionálne kamery. Postupne sa však začali zmenšovať a čoraz častejšie sa o nich začali zaujímať aj koncoví spotrebitelia. Stabilizátory nedávno znovu výraznejšie spopularizovala firma GoPro, ktorá uviedla jeden z tých dostupnejších kúskov s veľmi jednoduchým ovládaním – GoPro Karma Grip – stabilizátor určený pre kamery GoPro HERO5 a HERO4.

GoPro Karma Grip

GoPro Karma Grip

Balenie a konštrukcia

Karma Grip prichádza zabalený v odolnom prenosnom kufríku, do ktorého sa zmestí okrem stabilizátora aj ďalšie príslušenstvo ako káble či popruh. Po namontovaní kamery HERO5 na Karma Grip v ňom môžete navyše prepravovať aj samotnú kameru, čo sa môže často hodiť.

Po vybalení z puzdra vás stabilizátor prekvapí svojou veľkosťou. Aj keď je síce kvôli svojej mohutnosti vhodnejší do mierne väčších rúk, vďaka ergonomickému tvaru a dobrému vyváženiu sa drží slušne a nevypadáva, dokonca ani pri behu či aktivitách, kde je potrebné sa pohybovať rýchlejšie. Väčšia veľkosť môže prekážať pri namontovaní stabilizátora napríklad na bicykel, prilbu či hruď. Riešiť to môžete napríklad s Karma Grip Extension Cable, vďaka ktorému sa časť stabilizátora odoberie a pomocou predlžovacieho kábla si ju môžete odložiť napríklad do batoha, čiže vám nebude prekážať. V zásade ho však nie je problémom používať aj bez kábla, musíte si však zvyknúť na mierne väčšiu veľkosť a prispôsobiť tomu jeho prípadne umiestnenie.

Nevýhodou a zároveň aj výhodou (budeme sa im venovať nižšie) je spôsob uchytenia kamery GoPro do stabilizátora. Pred namontovaním do Karma Gripu je nutné z kamery odobrať bočné dvierka. Nie je to žiadny náročný proces a po 2 pokusoch veľmi rýchlo prídete ako na to. Po ich odmontovaní stačí kameru zasunúť po „koľajničkách“ priamo do stabilizátora, kedy sa kamera rovno pripojí do zabudovaných konektorov USB-C a micro-HDMI.

 

Odolné puzdro na Karma Grip

Odolné puzdro na Karma Grip

Tento mechanizmus je navrhnutý pomerne dobre a nestalo sa nám, aby sme sa nemohli trafiť do konektorov. Po spojení kamery a stabilizátora stačí zacvaknúť dvierka na Gripe a kamera drží pevne na svojom mieste aj vďaka tomu, že jej povrch je pogumovaný a nešmýka sa. Stabilizátor sme testovali aj pri veľmi rýchlej jazde na bicykli v lese a nestalo sa nám, aby sa dvierka otvorili alebo aby nám dokonca kamera vypadla.

Funkcie

Ovládacie prvky alebo tlačidlá sú dostupné na dotyk prsta a sú aj dobre responzívne, čiže ich nie je potrebné veľmi stláčať. Na Karma Grip sa nachádza štvorica tlačidiel – tlačidlo na zapnutie/vypnutie, tlačidlo na zmenu alebo zakmnutie režimu náklonu a kontrolu stavu batérie, tlačidlo Highlight na označenie zaujímavého momentu a tlačidlo na spustenie nahrávania. A to je všetko. Je evidentné, že GoPro dbalo najmä na jednoduchosť používania a nechalo si len tie najnevyhnutejšie tlačidlá. Žiadny joystick alebo displej tu nenájdete. Nám to však vôbec neprekáža.

Jednou z výhod Karma Gripu je to, že dokáže priebežne po pripojení nabíjať GoPro kameru. Karma Grip samotný však disponuje zabudovanou batériou, ktorú nie je možné vymeniť. Dobíja sa cez USB-C kábel, teda rovnakú koncovku, s akou si môžete nabíjať aj GoPro kameru. Nabíjací konektor je umiestnený na spodnej strane rúčky. Výrobca udáva výdrž batérie na 1 hodinu a 45 minút, pričom nabíjanie štandardnou nabíjačkou potrvá približne 8 hodín.

Stabilizácia

GoPro Karma Grip disponuje trojosovým stabilizátorom. Z nášho osobného testovania môžeme povedať, že stabilizácia funguje skutočne špičkovo a dokáže potlačiť aj veľké otrasy. Mali sme možnosť testovať aj stabilizátor Feiyu Tech SPG a obraz sa nám v prípade Karma Gripu zdá byť mierne kvalitnejší a bez malých otrasov. Stabilizátor sme testovali aj v náročnom teréne. Karma Grip sme spolu s HERO5 pripevnili na Chest Harness a vyskúšali, ako si poradí s otrasmi pri jazde na bicykli dole kopcom v lese.

 

Úchyt na príslušenstvo

Úchyt, vďaka ktorému si Karma Grip môžete namontovať na prakticky akékoľvek príslušenstvo GoPro.

Ako môžete vidieť vo videu nižšie, obraz je skutočne veľmi plynulý a zábery sa stávajú takmer tak dokonalé, že sú až nudné. Samozrejme, v úvodzovkách. V tomto režime sme nahrávali v 1080p@60fps s vypnutou optickou stabilizáciou obrazu s kamerou HERO5 Black.

Systém sme mali namontovaný nasledovne:

Ukážkové video 

Pre lepšiu ilustráciu samotnej technológie stabilizácie, v ďalšom videu sme porovnali stabilizáciu GoPro Karma Grip s HERO5 Black s vypnutou optickou stabilizáciou, HERO5 Black s vypnutou optickou stabilizáciou a HERO5 Black so zapnutou optickou stabilizáciou z ruky pri namontovaní na GoPro The Handler a pri behu.

Pozrite si výsledok.

Zhrnutie GoPro Karma Grip

Ak hľadáte kvalitný stabilizátor od overeného výrobcu, GoPro Karma Grip je správnou voľbou a kúpu určite neoľutujete. Stabilizácia obrazu je na špičkovej úrovni, možnosť Grip pripevniť na množstvo príslušenstva a kompatibilita s dronom GoPro Karma určite poteší. Nevýhodou môže byť len slabšia výdrž batérie a chýbajúca vodeodolnosť, ktorá bráni využitiu pri rôznych vodných športoch.

GoPro Karma Grip si môžete zakúpiť za 349 EUR s DPH cez odkaz nižšie.

V skratke

+ Špičková stabilizácia obrazu

+ Jednoduché ovládanie a kvalitné spracovanie

+ Dobíjanie GoPro kamery počas používania

+ Možnosť namontovať Grip na množstvo príslušenstva (hruď, hlava, batoh a pod.)

+ Kompatibilita s dronom GoPro Karma

+ Prijateľná cena

 

– Chýba vodeodolnosť

– Slabšia výdrž batérie a nevymeniteľná batéria

– Väčšia veľkosť (dá sa vyriešiť cez GoPro Karma Grip Extension Cable)

Za zapožičanie GoPro Karma Grip ďakujeme spoločnosti Vrga, oficiálnemu distribútorovi GoPro na Slovensku.