Elektromobilita už nie je hudbou budúcnosti. Množstvo ľudí sa čoraz častejšie obzerá po dopravných prostriedkoch poháňaných elektrickou energiou. Či už ide o auta, bicykle či kolobežky. Práve elektrokolobežky sa posledné obdobie stávajú čoraz populárnejšie a obľúbili si ich všetky vekové skupiny.

My sme sa bližšie pozreli na elekrokolobežku Ninebot by Segway Kickscooter ES1, ktorá patrí medzi špičku na trhu. Nedávno sme ju zaradili do predaja a preto sme sa rozhodli aj otestovať. Model ES1 je „menší“ brat modelu ES2, najvyššieho modelu v rade Kickscooter.

Model ES1 sa predáva za 549 EUR, zatiaľ čo model ES2 stojí 699 EUR. Rozdiely medzi tými kolobežkami nájdete v tabuľke nižšie.

Model Ninebot by Segway ES1 Ninebot by Segway ES2
Doporučený vek 14+ 14+
Max. rýchlosť 20 km/h 25 km/h
Váha 11,3 kg 12,5 kg
Rozmery 102 x 43 x 113 cm (rozložená)

113 x 43 x 40 cm (zložená)

102 x 43 x 113 cm (rozložená)

113 x 43 x 40 cm (zložená)

Kapacita batérie 187 Wh 187 Wh
Max. stúpanie 10 % 10 %
Max. nosnosť 100 kg 100 kg
Pripojenie k aplikácii Áno Áno
Bluetooth Áno Áno
Vodeodolnosť IP54 IP54
Max. výkon 250 W 300 W
Max. dozajd 25 km 25 km
Doba nabíjania 3,5 hodiny 3,5 hodiny

Balenie a konštrukcia

Kolobežka prichádza v podstate zloženom stave takmer pripravom na prvé použitie. Jedinú vec, ktorú je potrebné osadiť sú riadidlá. Výrobca priamo do balenia pribalil aj skrutkovač a potrebné skrutky, je to teda otázka asi 3 minút. Stačí pripojiť kábel od riadidiel k rámu kolobežky, utiahnuť 4 skrutky a je to.

Samotná kolobežka váži cca 11 kg. Konštrukcia rámu je kovová a pevná, nič na nej nevŕzga a drží pevne. Potešili nás bezdušové pneumatiky, o ktoré sa v podstate nie je potrebné starať, nakoľko na nich nemôžete dostať defekt. Nevýhodou môže byť to, že na nerovných chodníkoch alebo ceste môžete cítiť otrasy viac. Kolobežka však je osadený predným odpružením, ktoré nerovnosti tlmí.

Výkon a dojazd

Model ES1 je vybavený elektromotorom o výkone 250W. Kolobežka unesie váhu do 100 kg, pričom jej maximálna rýchlosť je 20 km/h. K dispozícii sú však 3 režimy – Eco, Normal a Sport. V prípade Eco režimu je kolobežka „lenivejšia“ za účelom predĺženia výdrže baterky. Naopak, v režime Sport sa môžete spoľahnúť na skvelú akceleráciu a celkovo rýchlu odozvu na plyn.

Segway udáva, že kolobežka prejde na jedno nabitie 25 km. My v našom teste sme sa v režime pohodlne dostali cez 20 km aj s rezervou batérie.

Ak by vám to bolo málo, viete si za 219 EUR dokúpiť externú prídavnú batériu, ktorá môže byť použitá na KickScooter ES1 aj ES2. Pre model ES1 rozširuje dojazd na 45 km a pre ES2 zvyšuje rýchlosť na maximálne 30 km/h. Na ES1 sa rýchlosť zvýši na 25 km/h. Batéria sa dá ľahko pripojiť k prednej vydlici kolobežky.

K dispozícii máte tiež mobilnú aplikáciu, cez ktorej sa môžete ku kolobežke pripojiť cez Bluetooth a sledovať stav nabitia baterky, nastavovať si režimy, stiahnuť si nový firmvér alebo si kolobežku uzamknúť.

Reálne skúsenosti

Počas nášho testovania sme si kolobežku veľmi rýchlo obľúbili. Jazda na jej je príjemná na rovine aj do mierneho kopca, kolobežke nechýba dynamika a brzdy fungujú bez problémov – môžete brzdiť pomocou elektromotora (úroveň intenzity brzdenia si viete nastaviť cez aplikáciu) alebo pomocou mechanickej brzdy na zadnom kolese. My sme počas jazdenia uprednostňovali brzdenie pomocou elektromotora, čím sa zároveň dobíja aj batéria.

V prípade, že kolobežku nepoužívate, je ju možné zložiť a veľmi ľahko uskladniť alebo prenášať.

Pre koho je táto elektrokolobežka určená? Pre ľudí, pre ktorých je bicykel zbytočné veľký, nemotorný a nemajú miesto na jeho skladovanie. Tiež pre ľudí, ktorí dochádzajú do práce v meste na neveľké vzdialenosti a uprednostňujú rýchlosť aslobodu pred jazdením v MHD a čakaním na spoje a nebodaj státie v zápche. Kúpu kolobežky Ninebot by Segway Kickscooter ES1 určite nebude ľutovať.