Drony sú často dobrým pomocníkom a tiež zábavnou hračkou, môžu však spôsobiť aj vážne nehody, o čom sme sa v minulosti už viackrát presvedčili, predovšetkým v zahraničí ale aj doma na Slovensku. Pri ich používaní je preto potrebné dbať najmä na bezpečnosť a dodržiavať základné pravidlá a riadiť sa aj “sedliackym rozumom”.

Keďže nám záleží na tom, aby piloti dronov – či už skúsení alebo nováčikovia – ovládali aspoň základné pravidlá, vytvorili sme jednoduchú infografiku so všeobecnými pravidlami pre lietanie s dronom, ktoré je možné aplikovať prakticky kdekoľvek na svete. Ak s dronom často cestujete, odporúčame sa pozrieť na túto interaktívnu mapu, kde nájdete pravidlá na lietanie s dronmi pre takmer všetky krajiny.

Slovenská realita

Aktualizácia 20. 3. 2019: Po novom sa od hobby pilotov vyžaduje len dodržiavanie pravidiel vydaných Dopravným úradom SR. Pripravujeme k tejto téme rozsiahlejší článok. Podrobnejšie informácie si môžete zatiaľ prečítať tu.

Žiaľ, slovenská legislatíva je v oblasti bezpilotných lietadiel veľmi prísna, napríklad aj v porovnaní s Českou republikou. Pravidlá sú veľmi komplikované, nejasné, môžu byť vyložené niekoľkými spôsobmi a zďaleka nezodpovedajú aktuálnej dobe vzhľadom k masivnému pokroku v technológiach a potenciálu dronov v oblasti biznisu (odhaduje sa, že celosvetový trh s komerčnými dronmi bude mať v roku 2024 hodnotu 17 miliárd dolárov) – či už na video tvorbu, doručovanie zásielok a podobne. Faktom však je, že s dronmi s kamerou na Slovensku legálne nie je možné bez povolenia lietať ani na rekreačné účely. Ak by ste si aj chceli vybaviť potrebné povolenia, je potrebné, aby ste boli právnicka osoba (s.r.o.), keďže fyzická osoba alebo bežný občan takéto povolenie nemôže získať. Podrobnejšie sa o tejto téme môžete dočítať napríklad tu.

Európska únia však už nejaký čas pripravuje jednotné pravidlá pre oblasť dronov, ktoré by mohli vstúpiť do platnosti už v najbližších rokoch a veríme, že ich rýchlo prijme aj Slovensko a umožní drony, samozrejme za istých podmienok, využívať na súkromne aj podnikateľské aktivity bez väčších problémov a nebude brániť rozvoju tejto oblasti.