Ak nás sledujete pravidelnejšie, určite ste postrehli, že sme pred niekoľkými týždňami poskytli náš DJI Mavic Fly More Combo slovenskému filmárovi a fotografovi Patrikovi Paulínyimu. Patrik dron využil na doplnkové zábery pre jeho novo pripravované video z cestovania a my sme využili príležitosť a opýtali sa ho pár otázok na jeho skúsenosti s Mavicom v porovnaní s Phantomom 3 Pro, ktorý mal predtým.

Článok sme doplnili o pár skutočne krásnych záberov, ktoré Patrik zachytil pri svojich cestách po svete. Tieto fotky boli zachytené ešte skôr na Phantom 3 Professional a publikujeme ich so súhlasom Patrika.

Podobne ako Gogovi, aj Patrikovi sa Mavic páčil najmä kvôli svojej kompaktnosti, množstvu doplnkov vo Fly More balení, ktoré sú priam ideálne na cestovanie a zároveň si pochvaľoval skvelú kameru.

DroneRepublic.sk: Ak porovnáš Mavic a Phantom 3, ktorý si mal predtým, aké najväčšie rozdiely si pri používaní zaregistroval?

Patrik: V minulosti som okrem Phantom 3 vlastnil aj úplne prvý model Phantomu a tak viem porovnať ten progress letových vlastností pri každom novom modeli. Už Phantom 3 bol podľa mňa skvelý, rýchly a stabilný. Mavic má napriek svojej kompaktnosti prekvapil svojou stabilitou aj v pomerne silnom vetre. Najviac má však ohúril ten čas, za ktorý dokážem celý Mavic pripraviť a dostať do vzduchu, čo je pre mňa veľmi dôležité. Častokrát pri natáčaní čakám hodiny na ideálne svetlo, ktoré sa niekedy objaví len na pár minút, niekedy aj kratšie. Preto je pre mňa schopnosť dron rýchlo pripraviť a vzlietnuť nesmierne dôležitá.

DroneRepublic.sk: Používal si verziu Fly More Combo. Bolo pre teba príslušenstvo v balení na cestách dostačujúce alebo ti ešte niečo chýbalo?

Patrik: Bolo úplne dostačujúce a som z neho doslova nadšený! Keďže na cestách väčšinou spím v aute alebo v stane, znamená to, že nemám prístup k elektrine a všetko si nabíjam v aute. Preto autonabíjačka, adaptér na nabíjanie 4 bateriek a hlavne možnosť nabíjať mobilný telefón z batérie Mavicu (poznámka DroneRepublic: v balení je špeciálny adaptér, ktorý poskytuje 2x USB výstup a premení baterku Mavicu na externú nabíjačku) je presne to príslušenstvo, ktoré som na svojich cestách vždy potreboval.

DroneRepublic.sk: Zdal sa ti Mavic dostatočné kompaktný na prenášanie a cestovanie?

Patrik: Zdal sa mi perfektné kompaktný. Doteraz som vždy len techniku prenášal v dvoch veľkých batohoch a tak som častokrát pri leteckých presunoch obmedzil priateľku tým, že som využíval jej celú príručnú batožinu. Časy, kedy sa nám taxikár v Škótsku smial, že načo si priateľka zabalila toľko batožiny, pričom 80 % batožiny bola moja technika, sú vďaka Mavicu navždy preč.

DroneRepublic.sk: Bol si spokojný s výdržou batérie a kamerou Mavicu?

Patrik: Áno, ešte z doby Phantom 1 som zvyknutý robiť lety, ktoré trvajú maximálne 5 minút (poznámka DroneRepublic: Mavic vydrží vo vzduchu na jednu batériu približne 27 minút), čiže baterky Mavicu mi bohato stačia. Rovnako kvalita kamery je pre mňa neskutočná. Veď ta kamera s gimbalom má veľkosť piškóty… Verím, že až raz vyjde nový Mavic, bude mať o niečo viac MPx a pre mňa to bude ozaj dokonalý stroj.

DroneRepublic.sk: V akom formáte si preferoval nahrávanie videí a prečo?

Patrik: Vždy nahrávam v maximálnej možnej kvalite. Jednak kvôli dodatočnému doladeniu kompozície, ale hlavne myslím do budúcna, kedy bude 4K bežná norma a tak nech mám v archíve zábery, ktoré budem vedieť použiť aj o niekoľko rokov.

DroneRepublic.sk: Aké inteligenté funkcie Mavica si používal najčastejšie? Fungovali spoľahlivo?

Patrik: Radšej lietam manuálne, inteligentné funkcie som narýchlo prebehol a zatiaľ som využíval len trekovanie. Je to pre mňa obrovské plus, keďže na hory chodím častokrát sám a vďaka tejto funkcii si už aj sám dokážem natočiť pekný záber.

DroneRepublic.sk: Používaš aj iné produkty DJI, prípadne GoPro kameru alebo stabilizátor?

Patrik: Používam GoPro kameru so stabilizátorom Feiyu Tech G4. Nikdy však nekombinujem zábery z Gopro so zábermi z foťáku alebo kamery. Využívam ju len vo veľmi obmedzenom množstve a na špecifické projekty, ako bolo napríklad video Follow me to Slovakia.

DroneRepublic.sk: Aký softvér, prípadne aj techniku používaš na strihanie?

Patrik: Používam Adobe Premiere a After Effects.

DroneRepublic.sk: Čo by si odkázal filmárom, ktorí rozmýšľajú nad kúpou dronu?

Patrik: Dron im otvorí nové dvere čo sa týka kreativity záberov. Určite si ale pred kúpou treba naštudovať podmienky používania dronov a lietať s rozumom.

Patrikovi veľmi pekne ďakujeme za rozhovor. Pokiaľ ho ešte nesledujete na sociálnych sieťach, mali by ste to čo najskôr zmeniť. Tu nájdete jeho Facebook stránku, InstagramYouTube kanál. A téme pravidiel lietania s dronom na Slovensku sa v blízkej dobe budeme venovať podrobnejšie aj u nás na blogu.

Nižšie pridávame ešte sľúbené fotografie.