Spoločnosť DJI nastavuje nový štandard pre jednoduché použitie dronov v poľnohospodárstve a predstavuje svoj najnovší špecializovaný model P4 Multispectral. Ide o prvý model dronu na svete typu “všetko v jednom” určený na monitorovanie plodín či pre enviromentálnu oblasť.

DJI P4 Multispectral kombinuje údaje zo šiestich samostatných senzorov na meranie zdravotného stavu plodín, od jednotlivých rastlín až po celé polia, ako aj burín, hmyzu a rôznych pôdnych podmienok. P4 Multispectral tak poskytuje poľnohospodárom nový nástroj na zlepšenie úrody, zníženie nákladov a tiež pomáha odborníkom v oblasti životného prostredia ľahko sledovať vegetáciu na zemi.

„P4 Multispectral má ambíciu transformovať odvetvie poľnohospodárstva a pôdohospodárstva zhromažďovaním presných údajov na úrovni rastlín bez toho, aby bolo nutné posielať pracovníkov do terénu na manuálne prieskumy,“ povedal Jan Gasparic, riaditeľ strategických partnerstiev v spoločnosti DJI. „Kombináciou multispektrálneho zobrazovania, dôveryhodného, ​​efektívneho a cenovo dostupného nástroja DJI robí túto transformačnú technológiu dostupnejšou pre profesionálov z celého sveta, ktorí sú priekopníkmi v zavádzaní bezpilotných prostriedkov vo svojich odvetviach.“

Presné multispektrálne zobrazovanie

P4 Multispectral je vybavený stabilizovaným obrazovým systémom, ktorý pozostáva z jednej RGB kamery a multispektrálnej kamery s piatimi úzkopásmovými snímačmi – vrátane redge edge a near infrared – ktoré sú schopné zachytiť viditeľné i neviditeľné svetlo. Tieto údaje poskytujú vyškoleným odborníkom jedinečný pohľad na vegetačný stres, zloženie pôdy, ako aj na slanosť a kontamináciu vody. Dodatočný integrovaný snímač spektrálneho slnečného žiarenia maximalizuje presnosť a konzistentnosť zberu údajov počas misií vykonaných v rôznych denných časoch.

Integrácia do aplikácie plánovania letov DJI Ground Station Pro umožňuje pilotom v reálnom čase prepínať medzi RBG zobrazením alebo výstupom v podobe normalizovaného rozdielu vegetačného indexu (NRVI, anglicky NDVI – Normalized Difference Vegetation Index) pre okamžité identifikovanie problémov priamo v teréne. Integrovaný lokalizačný modul RTK a systém TimeSync podporujú presné lokalizačné údaje v reálnom čase pre každý snímok, optimalizujú fotogrametrické výsledky a poskytujú presné merania na úrovni centimetrov.

Kompatibilita s ďalšími aplikáciami

P4 Multispectral je kompatibilný so štandardnými aplikáciami používanými v priemysle vrátane programovania letov, mapovania a analytického softvéru od spoločnosti DJI a ďalších popredných poskytovateľov. Pomocou aplikácie DJI GS Pro môžu používatelia vytvárať automatizované a opakovateľné misie vrátane plánovania letov, vykonávania misií a správy letových údajov.

Zhromaždené údaje možno ľahko importovať do programu DJI Terra alebo do balíka softvéru tretích strán vrátane softvéru Pix4D Mapper a DroneDeploy, na analýzu a vygenerovanie ďalších indexov vegetácie. Okrem toho môžu používatelia P4 Multispectral zvýšiť presnosť určovania polohy RTK bez pripojenia na internet pomocou mobilnej stanice DJI GNSS D-RTK 2 High-Precision, ktorá podporuje všetky hlavné globálne satelitné navigačné systémy, alebo pomocou siete RTK tretích strán prostredníctvom iPadu s pripojením na internet.

Overený výkon

P4 Multispectral postavený na ikonickom modeli Phantom využíva výkonný prenosový systém OcuSync spoločnosti DJI pre plynulý letový zážitok s menším rušením signálu, zlepšeným prenosom videa a maximálnym dosahom prenosu do 5 km v EÚ. Každá z 2-megapixelových kamier modelu je vybavená globálnou uzávierkou pre perfektné fotografie počas letu s maximálnym časom letu 27 minút na jednu batériu.

Dostupnosť a cena

DJI P4 Multispectral bude k dispozícii už začiatkom novembra prostredníctvom autorizovaných predajcov DJI Enterprise na celom svete. V DroneRepublic.sk si tento model môžete zakúpiť cez tento odkaz za odporúčanú cenu 5 969 EUR s DPH. K dronu tiež získate ročnú bezplatnú licenciu DJI Terra (Basic) pre Windows a ročnú bezplatnú licenciu na aplikáciu DJI GS Pro (Team-Professional) pre iPad.

K dispozícii tiež je aj verzia DJI P4 Multispectral s mobilnou stanicou D-RTK 2 za 8 900 EUR s DPH, ktorú si môžete zakúpiť cez tento odkaz. Všetky zakúpene modely cez oficiálnu distribúciu v EÚ tiež získajú zadarmo rozšírené poistenie DJI Enterprise Shield Basic.