S nadšením sme naživo pozerali nedávnu prezentáciu spoločnosti DJI, na ktorej predstavila najmenší osobný, alebo inými slovami selfie dron a dala mu názov Spark. Samozrejme, dronov podobnej veľkosti existujú desiatky až stovky, žiaden z nich ale nedosahuje úroveň tejto novinky. Najbližšie k tomu mal asi projekt dronu Lily, ktorý sa však nikdy nedostal do predaja a už ani nedostane, keďže firme sa nepodarilo zohnať dostatok financií na rozbehnutie výroby.

Možno sa firma DJI inšpirovala práve dronom Lily a pomerne veľkým záujmom ľudí o túto novinku a medzitým vďaka svojim skúsenostiam z tejto oblasti vytvorila práve DJI Spark. Akonáhle k nám dorazila prvá várka týchto dronov, ktorý si inak môžete zakúpiť priamo v našom obchode, jeden sme hneď rozbalili a začali testovať. Teraz vám prinášame naše prvé dojmy a postrehy.

V prvej časti sa pozrieme najmä na technické špecifikácie a naše postrehy z testovania, v druhej časti recenzie neskôr rozoberieme podrobnejšie inteligentné funkcie dronu a ďalšie vychytávky.

Čo nájdeme v balení?

V prípade základnej verzie DJI Spark, ktorú testujeme, nájdete v balení všetko, čo na let a ovládanie tohto dronu potrebujete. Ide o:

  • 1x DJI Spark
  • 1x pár náhradných vrtúľ
  • 1x inteligentná letová batéria
  • 1x nabíjačka
  • 1x microUSB kábel
  • 1x ochranný obal na prepravu

Balenie sa tak prakticky veľmi neodlišuje od iných produktov DJI a ponúka základ, s ktorým dokážete lietať. Bohatšiu výbavu nájdete až vo vyššom a tiež aj drahšom balení, ktoré DJI nazýva Fly More Combo. Vzhľadom k všetkému dodatkovému príslušenstvu, najmä ovládaču a ďalšej batérii, ktoré v balení nájdete sa však určite oplatí zainvestovať ďalších 200 EUR navyše. Samozrejme, pokiaľ nemáte orezaný rozpočet. DJI Spark tiež prichádza bez pamäťovej karty, tú je potrebné dokúpiť samostatne.

Technické špecifikácie

Na úvod sa pozrime bližšie na technické charakteristiky dronu. Váha Sparka sa pohybuje na úrovni 300 gramov a rozmery sú 143 x 143 x 55 mm. Pre porovnanie, toľko váži napríklad aj Apple iPad mini. Už po prvom rozbalení a jeho vybraní z krabičky sa budete zaručenie usmievať. Dron je totiž skutočne extrémne malý a kompaktný, no zároveň je vyhotovený z kvalitných plastových materiálov a zďaleka nepôsobí lacno alebo odfláknuto. Všetky časti sú pevné, nič nevŕzga ani sa nežiadúco neprehýba. Akonáhle ho vezmete prvýkrát do ruky, zaručene sa do neho zamilujete. Vrtule sú na drone už osadené od výroby, pred letom ich stačí mierne otvoriť a po naštartovaní ich odstredivá sila dá do požadovanej polohy.

V spodnej časti nájdete batériu typu LiPo 3S s kapacitou 1 480 mAh, ktorá by dron mala podľa DJI poháňať približne 16 minút. Nám sa podarilo pri bežnom lete a používaní inteligentných režimov dosiahnuť hodnotu okolo 11 až 12 minút, no bolo to počas pomerne silného vetra. Aj napriek svojej veľkosti si Spark dokáže slušne poradiť so silným protivetrom, musíte však rátať s tým, že sa kvôli vyššiemu výkonu podstatne zníži výdrž batérie.

Pokiaľ so Sparkom chcete lietať dlhšie, minimálne dve batérie sú prakticky povinnosťou. Veľkou výhodou je však to, že Spark sa dá nabíjať priamo cez USB kábel aj z počítača alebo dokonca z externej nabíjačky. Pri presunoch ho tak môžete hodiť do batoha a nechať nabíjať. Samozrejme, doba nabíjania bude dlhšia, oceňujeme ale fakt, že DJI myslel aj na takúto drobnosť. Samotné klasické nabíjanie batérie cez priloženú nabíjačku vám zaberie zhruba hodinu. V zadnej časti sa tiež nachádza aj slot na microSD pamäťovú kartu. Ako sme písali vyššie, tá nie je súčasťou balenia.

Vševidiace oči

Na spodnej časti nájdete senzory pre obrazový pozičný systém, vďaka ktorému Spark vie, z ktorého miesta vzletel a zároveň sa dokáže bez problémov vznášať kdekoľvek až do výšky 30 metrov. Vďaka senzoru tiež Spark dokáže vzlietnuť a rovnako aj pristáť na ruke, čo je fajn najmä v prírode, kde napríklad nie je k dispozícii pevná pristávacia plocha. Vzhľadom k nízkej výške Sparka a nízkemu podvozku je tak pristávanie istejšie práve priamo na ruke. Z našej skúsenosti je pristávanie aj vzlet z ruky jednoduchý a po pár pokusoch si na neho zvyknete.

V prednej časti Sparka je umiestnený tiež systém 3D vnímania, vďaka ktorému dokáže rozpoznávať prekážky až na vzdialenosť 5 metrov a zároveň ho vďaka senzorom a kamere dokážete ovládať aj rukou. V prednej časti je aj najdôležitejšia časť dronu – kamera. Tá ja umiestnená na dvojosovom gimbale a disponuje 1/2,3‘‘ CMOS senzorom so svetelnosťou f/2,6 s ekvivalentnou ohniskovou vzdialenosťou 25 mm. Kamera dokáže nahrávať video v rozlíšení 1080p pri 30 snímkach za sekundu (24 Mbps) a zhotovovať fotografie v rozlíšení 12 MPx.

Kvalita videa sa nedá porovnať s Phantom 4 Pro, avšak podľa nás je v tejto cenovej kategórií úplne dostačujúca a pri peknom svetle dokážete vďaka nej vytvoriť skutočne pekné videá aj fotografie. Kvalitu videa zo Sparku a z DJI Mavic porovnal napríklad známy YouTuber Casey Neistat. Jeho video si môžete pozrieť nižšie. Názor si môžete urobiť vlastný.

Ešte lepšie porovnanie videa z dronov podobnej cenovej kategórie pripravil aj ďalší YouTuber iPhonedo. Z tohto videa je úplne jasné, že video zo Sparka je úplne inde ako v prípade konkurencie a to nehovoríme ani o stabilizácii či ďalších inteligentných režimoch.

Ovládanie 

Základné balenie modulu Spark prichádza bez samostatného ovládača, takže Spark môžete ovládať buď rukou a gestami alebo cez mobilný telefón a aplikáciu DJI GO4 pre Android a iOS. Spark vysiela Wi-Fi sieť, na ktorú sa s telefónom napojíte a cez ňu potom môžete dron ovládať a zároveň vidíte na displeji telefónu aj živý prenos obrazu z dronu. (TIP: Heslo na Sparkovu Wi-Fi sieť nájdete na bočnej strane prenosného puzdra alebo pod batériou).

Problémom však môže byť, že Spark môžete cez Wi-Fi ovládať maximálne na vzdialenosť 100 metrov a maximálne do výšky 50 metrov. My sme spozorovali výpadky videoprenosu alebo dokonca aj stratu spojenia aj pri menšej vzdialenosti. Nemusíte sa však báť, Spark sa pri strate spojenia vráti automaticky späť na miesto odletu.

Táto skutočnosť však bráni efektívnejšiemu využitiu dronu na väčšie vzdialenosti a obmedzuje vás tak skôr na osobné zábery. V prípade, že so Sparkom budete chcieť robiť komplikovanejšie zábery alebo jednoducho dokázať doletieť ďalej, určite odporúčame dokúpiť aj samotný ovládač, ktorý sa predáva samostatne za 179 EUR, prípadne je dostupný v balení Fly More Combo. S ovládačom už dokážete dron ovládať až na vzdialenosť 500 metrov (v USA sú to až 2 km). Samotné ovládanie je však veľmi intuitívne a zvyknete si na neho ľahko. Fyzické páčky sú však fyzické páčky.

Spark však disponuje jednou “chuťovkou”, o ktorej môžu iné drony len snívať – ovládaním rukou a gestami. Je to možné vďaka pokročilým senzorom a umelej inteligencii, ktorá dokáže rozpoznať vašu tvar a gestá, ktorými dron dokážete ovládať. Viac sa o týchto funkciách dozviete z tohto krátkeho inštruktážneho videa.

Z našej skúsenosti môžeme povedať, že ovládanie rukou je až prekvapivo spoľahlivé a po niekoľkých pokusoch sme si na neho zvykli. Zaujímavosťou je, že v režime Palm Control, teda pri ovládaní rukou, nemusí byť dron pripojený na mobilnú aplikáciu a dokáže vzlietnuť prakticky v priebehu niekoľkých sekúnd od zapnutia. Z bezpečnostných dôvodov však odporúčame pred použitím tejto funkcie, najmä menej skúseným pilotom, dron spojiť s mobilnou aplikáciou.

Zhrnutie

Ako sme už písali v úvode, do DJI Spark sa jednoducho musíte zamilovať. Za prijateľnú cenu ponúka tento dron overenú kvalitu značky DJI, na svoju triedu extrémne inteligentné funkcie (na tie sa podrobnejšie pozrieme neskôr v ďalšej časti recenzie), ovládanie rukou a aj dobrú kameru, ktorá dokáže zhotovovať skutočne pekné fotky aj videá. Cieľovou skupinou DJI Spark nie sú profesionálni filmári, ale skôr milovníci cestovania a začínajúci piloti, ktorí si dron so sebou môžu vziať kdekoľvek a zachytiť momenty, ktoré bežným fotoaparátom nie je možné zachytiť.

DJI Spark máme skladom a môžete si ho zakúpiť za 599 EUR s doručením kuriérom zdarma cez tento odkaz.