DJI minulý týždeň podľa očakávaní predstavila druhú generáciu ikonického dronu DJI Mavic. Dočkali sme sa hneď dvoch verzií – Pro a Zoom. Obe novinky sú špecifické svojimi funkciami, respektíve odlišnými kamerami pre rozdielne použitie.

DJI Mavic 2 Pro

Ak sledujete novinky okolo DJI dlhšie, určite vám neuniklo, že pred nejakým časom táto čínska firma kúpila podiel vo svetoznámom švédskom výrobcovi kamier Hasselblad. Pre zaujímavosť, kamery Hasselblad používali astronauti napríklad aj pri pristáti na mesiaci. Bolo tak len otázkou času, kedy táto spolupráca prinesie reálne ovocie a dočkali sme sa ho práve pri uvedení Mavicu 2.

DJI tak uviedlo vôbec prvý dron, ktorý je osadený kamerou Hasselblad pre špičkovú kvalitu obrazu a podanie farieb. Samotný 1-palcový CMOS senzor podporuje 10-bitový Dlog-M farebný profil, vďaka čomu kamera podporuje až štvornásobne viac úrovní farieb pri jednotlivých kanáloch v porovnaní s prvou generáciou Mavicu Pro, čím umožňuje lepšiu flexibilitu pri dodatočnej úprave fotiek či videí. To ocenia najmä profesionáli.

Mavic 2 pro dokáže zhotovovať snímky v rozlíšení 20 MPx s veľmi dobrou presnosťou farieb vďaka technológii Hasselblad Natural Color Solution (HNCS) priamo od rovnomennej firmy. Poteší rovnako nastaviteľná mechanická clona f/2.8 až f/11 použiteľná v rôznych svetelných podmienkach pre ešte lepšie výsledky. Samozrejmosťou je tiež podpora 4K 10-bit HDR videa.

DJI Mavic 2 Zoom

Mavic 2 Zoom je vybavený 1/2,3-palcovým CMOS senzorom so 4x priblížením. S týmto modelom sa tak môžete priblížiť k objektom vďaka dvojnásobnému optickému priblíženiu a dvojnásobnému digitálnemu priblíženiu (24 – 48 mm).

Hybridný autofocus na Mavic 2 Zoom kombinuje detekciu fázy a kontrastu s vyššou presnosťou zaostrenia s vyššou rýchlosťou zaostrovania. V porovnaní s predošlou generáciou je zaostrenie až o 40 % rýchlejšie. Snímajte živé fotografie s rozlíšením 12 megapixelov alebo využite novú funkciu Super Resolution, ktorá využíva optický zoom na automatické zachytenie a nasnímanie spolu deviatich fotografií s veľmi detailným obrazom s rozlíšením 48 megapixelov, čo je ideálna voľba pre fotografovanie krajiny.

Exkluzívne pre Mavic 2 Zoom je dostupná aj nová funkcia Dolly Zoom QuickShot, ktorá nastavuje nový vizuálny jazyk pre rozprávanie príbehov, ktorý bol predtým vyhradený pre profesionálnych kinematografov. Vytvára „skrútenú“ perspektívu tým, že automaticky približuje počas toho, ako sa od predmetu vzdiaľujete, čím zachováva predmet v rovnakej veľkosti, zatiaľ čo sa odhaľuje pozadie scény. Môžete tak vytvoriť aj takéto úchvatné zábery.

Nové vlajkové lode s kvalitnými kamerami

Obe kamery podporujú video v rozlíšení 4K@30 fps H.265 s dátovým tokom 100 Mbit/s. Žiaľ, podpora 4K@60fps ostala nateraz rezervovaná pre Phantom 4 Pro. V prípade fotiek Mavic 2 podporuje HDR fotografie, kedy spojí do jednej fotky viacero fotografií. Mavic 2 Pro podporuje ohromujúcich 14 stôp dynamického rozsahu a Mavic 2 Zoom 13 stôp.

Mavic 2 pridáva podporu pre novú funkciu Hyperlapse, v rámci ktorej sú dostupné 4 režimy – Circle, Course Lock, Waypoint a Free mode.

Dočkali sme sa tiež vylepšenia funkcie ActiveTrack, ktorá po novom dokáže vytvárať 3D mapu priestoru pred dronom a pomocou pokročilých algoritmov sledovať pohyb predmetu až do rýchlosti 72 km/h a predpovedať, kam sa bude uberať až po dobu 3 sekúnd vopred. Mavic 2 sa tiež vďaka tomu dokáže aktívne vyhýbať prekážkam a dokonca sledovať objekt aj v prípade, že sa mu na chvíľku stratí z obrazu.

Mavic 2 dostal až 10 senzorov na všetkých stranách na automatickú detekciu a vyhýbanie sa prekážkam. Zaujímavosťou je dokonca spodné LED podsvietenie, ktoré sa zapne automaticky v prípade nízkej viditeľnosti pre ešte presnejšie pristátie v tme.

V prípade prenosu signálu prichádza DJI s vylepšenou technológiou OcuSync 2.0, ktorá prinesie stabilnejšiu komunikáciu medzi dronom a ovládačom. Systém sa vyznačuje lepšou odolnosťou voči rušeniu a tiež automatickým prepínaním medzi 2,4 GHz a 5,8 GHz pásmom v reálnom čase. Vďaka tomu vie Mavic 2 do ovládača posielať video z rozlíšením 1080p až na vzdialenosť 8 km.

Vyššia váha, no lepšia aerodynamika

Mavic 2 je o niečo ťažší ako jeho predchodca, no vďaka vylepšeniam v aerodynamike DJI znížilo odpor vzduchu o 19 %, čo dronu umožňuje pohybovať sa rýchlosťou až do 72 km/h v režime Šport a vo vzduchu vydržať až 31 minút na jedno nabitie.

Rovnako ako Mavic Air, aj Mavic 2 prichádza so zabudovanou „núdzovou“ 8 GB pamäťou na fotky či videá a podporou microSD kariet. DJI tiež rovnako ako v prípade Mavic Air upravilo ovládač a po novom umožňuje odmontovanie ovládacích páčok pre lepšie prenášanie. To veľmi schvaľujeme. Zaujímavosťou tiež je, že zatiaľ čo Mavic Pro 1. generácie zvládal oficiálne teplotu nad 0°C, Mavic 2 zvládne podľa špecifikácie teploty v rozmedzí od – 10°C do + 40°C. Nebude s ním tak problém lietať ani v chladnejšom počasí v zime.

Cena a dostupnosť

Mavic 2 prichádza v dvoch verziách – Mavic 2 Zoom a Mavic 2 Pro. V balení oboch nájdeme dron, batériu, ovládač, nabíjačku a 4 páry vrtúľ. DJI však nebude ponúkať aj verzie Fly More Combo a rozhodlo sa predávať takzvaný Fly More Kit samostatne. Ten obsahuje 2 batérie, nabíjací hub, nabíjačku do auta, power bank adaptér na batériu, 2 páry vrtúľ a prenosný obal. Po novom si tak musíte vybrať z týchto základných verzií dronov a prípadne dokúpiť Fly More Kit dodatočne.

DJI tiež informovalo, že v budúcnosti poskytne cez svoju technickú podporu možnosť vymeniť si kameru a stabilizátor na svojom drone, takže ak si napríklad kúpite Mavic 2 Pro a v budúcnosti budete chcieť Mavic 2 Zoom, DJI vám kameru vymení bez toho, aby ste museli kupovať nový model.

Dostupnosť na Slovensku očakávame v prvej polovici septembra 2018. Momentálne si u nás môžete vytvoriť predobjednávky, aby ste dron mali medzi prvými.

Mavic 2 Zoom: 1249 EUR

Mavic 2 Pro: 1449 EUR

Fly More Kit: 319 EUR