Ako sme už viackrát informovali na našom Facebooku, v posledných týždňoch na Slovensku rezonuje téma aktuálne platnej legislatívy týkajúcej sa používania dronov na našom území. Žiaľ, ako je u nás zvykom, namiesto jednoduchých pravidiel, ktoré by celú túto rýchlo rastúcu oblasť posúvali vpred, aktuálne platia v tomto smere výrazné a zbytočné regulácie, pričom po novom mala pre pilotov pribudnúť aj podmienka mať bezpečnostnú previerku.

To, pochopiteľne, vyvolalo vlnu nevôle medzi pilotmi aj odbornou verejnosťou, čo malo za následok pomerne širokú medializáciu tohto problému. Vďaka tomu sa o túto tému začali zaujímať média a aj niektoré politické strany. Koncom januára však Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) vydal stanovisko, v ktorom jasne uviedol, že pre pilotov dronov podmienka mať bezpečnostnú previerku neplatí a tým pádom sa môžu riadiť podľa pôvodne platných pravidiel.

Navyše však NBÚ uviedol, že “letecké snímkovanie” (inými slovami napríklad špecializovaná činnosť na detailne fotenie nejakého územia) nie je to isté čo “letecké práce” (za odplatu vykonávané bežné fotenie zo vzduchu napríklad na reklamu a podobne). To v praxi znamená, že po novom už s najväčšou pravdepodobnosťou nebude potrebné vyžadovať na každý let (či už hobby alebo profi) povolenie od Ministerstva obrany a tiež schvaľovanie a archiváciu vyhotovených materiálov zachytených z dronu zo strany MO.

Na hobby pilotov by sa tak po novom mali vzťahovať len pravidlá Dopravného úradu (DÚ). Ak by ste s dronom chceli robiť komerčnú činnosť, naďalej si bude potrebné vybaviť pilotný preukaz, zaregistrovať si dron na DÚ, získať poistenie dronu a podobne. Nebude ale potrebné čokoľvek riešiť s MO, čo predstavovalo výraznú administratívnú záťaž najmä z dôvodu, že samotné zábery z dronu ste mohli použiť až po schválení zo strany MO, čo môže trvať až 30 dní. Je však potrebné dodať, že MO doteraz ešte túto zmenu výkladu nepotvrdilo a tak stále čakáme na oficiálne vyjasnenie situácie z ich strany.

Nakoľko je však používanie dronov na Slovensku pre bežných ľudí stále pomerne veľká neznáma, dávame vám do pozornosti nový podcast z dielne SME.sk, ktorý sa venuje práve tejto téme a prináša najaktuálnejšie informácie. V podcaste dostanete odpovede na najčastejšie otázky.